Ekonomi

Hatay’ın depremin vurduğu Hassa ilçesinde incirin bolluğu ve 22 TL’lik fiyatı üreticinin yüzünü güldürdü

Hatay’ın depremin vurduğu Hassa ilçesinde incirin bolluğu ve 22 TL’lik fiyatı üreticinin yüzünü güldürdü.

Kahramanmaraş’ta meydana gelen depremlerde büyük tahribatın yaşandığı Hatay’ın Hassa ilçesinde tadıyla damaklarda tat bırakan incirde hasat başladı. Bölge ekonomisine önemli katkı sağlayan incir ve tarlanın bolluğu ve 22 TL’ye tarladan alıcı bulması üreticiyi sevindirdi. Hassa’da yetişen ve lezzetiyle ünlü incirler; Diyarbakır, Gaziantep, Şanlıurfa ve Adana başta olmak üzere Türkiye’nin her yerine gönderilmektedir.

“Bahçede 22 liraya alıyoruz, 28 liraya pazara götürüyoruz”

Bahçedeki incirlerin pazarda 22 TL’den 28 TL’ye alındığını belirten Hasan Çoban, “İncirlerimiz bal tadında. Dünyada eşi benzeri yok. Sabah 4’te balımızı toplamaya başlıyoruz. Pazarlamamızı yapıyoruz.Köylümüz de,biz de,vatandaşımız da yararlanıyor.Kalanı için incir reçeli yapıyoruz.Bahçede 22 liraya alıyoruz,28 liraya pazara götürüyoruz. 28 lira Türkiye’nin iç bölgelerine Diyarbakır, Elazığ, Urfa, “Kayseri’ye gönderiyoruz. Bu yılki hasattan memnunuz. Hasat çok iyi. Sarsıntı bölgesindeyiz, deprem bölgesinde olmamıza rağmen çok keyifli. Allah bir daha böyle bir sarsıntı yaşatmasın. İncirim de bozulmadı. Verim çok iyi” dedi.

“Fiyatlardan ve üründen memnunuz”

İlçeye bağlı Söğüt Mahallesi’nde incir üretimi yapan Cemil Ateş, bu yıl incir hasadının geçen yıla göre daha iyi olduğunu belirterek, “Hayat normalleşiyor. Herkesin işi var, gücü var. Mutluyuz” dedi. hem fiyatıyla hem de ürünüyle Herkes mutlu. Geçen yıl bu hasat böyle değildi. Bu yıl insanımızın maaşı ödeniyor. Bu yıl çok şükür mahsullerden memnunuz. Satışlardan memnunuz. Onları günlük olarak topluyoruz. Arkadaşlar onları pazarlara götürür. Geri gelip reçeli de alıyorlar” İçinde her ürün var” dedi. – HATAY

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu