Ekonomi

Rusya, küresel kripto madenciliği için ikinci en büyük merkez haline geldi

Investing.com – Rusya’nın en büyüğü bitcoinmadencilik şirketi Bitriver, son raporunda Rusya’nın 2023 prestijiyle dünyanın ikinci büyük madencilik merkezi olduğunu savundu.

Rus finans gazetesi Kommersant’a bilgi veren Biriver, ABD’nin 4 gigawatt’lık madencilik kapasitesiyle açık orta liderliğini sürdürdüğünü, Rusya’nın kripto para üretim kapasitesinin ise yılın ilk çeyreğinde 1 gigawatt’a ulaştığını söyledi. Böylece bu alanda ilk kez ikinci sıraya yükselen Rusya, Çin yasağının ardından ABD’den sonra en büyük kripto madencilik üssü olarak kabul edilen Kazakistan’ı geride bıraktı.

Kazakistan Öte yandan 2022 yılında kademeli olarak başlayan ve ülkede kripto madenciliğini kısıtlayan tedbirlerin devreye girmesiyle bu alandaki hakimiyetini kaybetti. 2021 yılında kripto-tersine çevirme politikalarına hız vererek ülke sınırları içerisindedir. Bitcoin madenciliğiÇin ise ilk 10 ülke arasında ortalarda gösterilmedi.

Rusya’nın kripto para şubesi ile ilişkisi

Rusya’da kripto para birimleri yasak olmasa da 2020 yılında yayınlanan bir yönetmelikle mal ve hizmet alımında kripto para birimlerinin kullanılması yasaklandı.

Ülkede kripto para kullanımının artırılmasına yönelik kısıtlamalar olsa da elverişli coğrafi koşullar nedeniyle Bitcoin madenciliğinin gelişimi hızla devam ediyor. Bu konuda Rus Hükümeti, Bitcoin madenciliğini fazla güce sahip bölgelere yönlendirerek madencilik faaliyetlerini kısıtlama politikası olmadığını göstermiştir.

Öte yandan Rusya’nın Ukrayna’ya saldırmasının ardından ABD ve Batılı ülkeler ülkeye başvurdu. Kripto para piyasası aracılığıyla yaptırımlar Üstesinden gelinebilir konusu geçen yıl uzun süredir gündemdeydi. Öyle ki Rusya, yaptırımlarını kripto para kurumlarını da kapsayacak şekilde genişletti.

Avrupa Birliği, Rusya’ya yönelik 8’inci yaptırım paketinde, Rusya vatandaşlarıyla birlikte ülkede ikamet eden herhangi bir kişiyle kripto para alım satımını yasakladı.

Author: Günay Caymaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu