Haber

Merkez Bankası faiz kararı ne zaman açıklanacak? Haziran’da faiz artırımı olur mu?

Haziran ayı ile birlikte Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) faiz kararı gündemde. Merkez Bankası Haziran ayı faiz kararını Para Politikası Kurulu toplantısında kamuoyu ile paylaşacak. Merkez Bankası geçen ay politika faizini yüzde 8,5’te sabit tutmuştu. Dolar, euro ve altının sert yükselişinin ardından yatırımcılar faiz artışı olacak mı sorusuna yanıt aramaya başladı.

MERKEZ BANKASI HAZİRAN FAİZ KARARI NE ZAMAN?

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) HaziranPara Politikası Kurulu toplantısı   22 Haziran 2023 Perşembe günü yapılacaktır. Toplantının ardından saat 14.00 sıralarında karar kamuoyu ile paylaşılacak.

“NORMAL DEĞİL”

Piyasalarda yaşanan sert yükselişin ardından açıklamalarda bulunan Altın ve Para Piyasaları Uzmanı İslam Memiş, kritik bir uyarıda bulundu. Memiş “Ekonomi yönetimi ve MB açıklama yapmadan, müdahale etmeden karar vermesin. Normal fiyatlama olmaz!” söz konusu.

TOPLANTI İLERİ OLABİLİR

Ekonomist Necmettin Batırel, “Para Politikası Kurulu’nun faiz artırımı yapıp hedef belirlemesinin ardından 22 Haziran’da kurlar istikrara kavuşacak. Belki olağanüstü bir kararla toplantı öne alınabilir.” yorum yaptı

TCMB FAİZ KARARI OLABİLİR

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Para Politikası Kurulu, politika faizini yüzde 8,5’te sabit tutma kararı aldı.

TCMB’den yapılan açıklamada, Para Politikası Kurulu’nun politika faizi olan 1 hafta vadeli repo ihale faiz oranını yüzde 8,5’te tutma kararı aldığı bildirildi.

PPK’nın Şubat ayında sürpriz bir şekilde 50 baz puan indirim kararı almasının ardından Mart ve Nisan toplantılarında faiz oranlarına dokunmadı. Kasım ayındaki 150 baz puanlık indirimin ardından PPK, Aralık ve Ocak toplantılarını da atladı. 2022 yılının Ağustos-Kasım döneminde faiz oranlarında toplam 500 baz puan indirime gidildi.

Merkez Bankası’nın Haziran ayı faiz kararına ilişkin beklenti anketi sonuçları henüz açıklanmadı. Sonuçları yayınlandığında sizlerle paylaşacağız.

bergamaajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu