Ekonomi

Bitcoin madencilik devi, BTC madenciliğini metan gazıyla test ediyor

Investing.com – Halka açık Bitcoinmadencilik şirketi Maraton DijitalUtah’taki tesisinde BTC üretimi için gerekli enerjiyi çöp atıklarından elde edilen metan gazından karşılamak amacıyla pilot proje başlattı.

Marathon Digital’den yapılan açıklamada, ihtiyaç duyulan 280 kilowatt enerjinin sağlanması için pilot projede yenilenebilir enerji varlıkları geliştiren ve işleten Nodal Power ile iş birliği yaptığı açıklandı. Pilot projenin başarılı olması durumunda Marathon, BTC madenciliğinde metan gazı bazlı enerji tedarikini genişletmeyi planlıyor.

Coindesk’e göre Marathon’un pilot projesi, çöplüklerden yayılan metan gazının yakalanıp elektriğe dönüştürülmesi ve bu elektriğin Bitcoin madenciliğine güç sağlamak için kullanılmasından oluşuyor.

Bitcoin madenciliğinde en yüksek maliyet zor olsa da şirketler bu maliyetleri düşürmek için denemeler yapmaya devam ediyor. Daha önceki girişimlerde bazı maden şirketleri, boşa harcanan doğalgazı değerlendirmek için çeşitli girişimlerde bulunmuştu.

Marathon Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO’su Fred Thiel, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, çöplüklerde oluşan zararlı bir gaz olan metanı yenilenebilir enerjiye dönüştürerek verimli bir şekilde kullanabileceklerine inandığını söyledi.

Thiel, enerji maliyetlerini düşürme çabalarının yanı sıra faaliyet gösterdikleri alanları güzelleştirmek için yenilikçi yollar aramaya devam edeceklerini de vurguladı.

Bitcoin madenciliğinde güç sorunu, maliyetin yanı sıra çevreye de olumsuz etkileri olması nedeniyle geçtiğimiz yıllarda sık sık eleştirilerin odağı olmuştu. Ancak son dönemde Bitcoin madencilik şirketleri yenilenebilir enerji kaynaklarına yönelerek bu kaynakları verimli bir şekilde kullanmaya başladılar. Son raporlar, Bitcoin madenciliğinin çevresel etkisinin gözle görülür şekilde azalmaya başladığını ortaya koyuyor.

arsuz-ajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu